Sposoby na komary

Jak chronić się przed owadami? Preparaty odstraszające komary i kleszcze

Poznaj proponowane przez nas sposoby na komary i owady. Okres od marca do października czyli najcieplejsze miesiące w roku to czas największej aktywności owadów, w tym najbardziej dokuczliwych, takich jak: komary i meszki oraz pajęczaków z kleszczami na czele. Duża wilgotność i dodatnie temperatury to idealne warunki do rozwoju i rozmnażania się komarów, a człowiek w cyklu życia tych „krwiopijców” pełni rolę żywiciela, czyli źródła substancji odżywczych. Co przyciąga komary i kleszcze? Praktycznie wszystko co wiąże się z naszym metabolizmem: temperatura ciała, wydalany z każdym oddechem dwutlenek węgla, powstający w mięśniach kwas mlekowy, zapach naszego potu a także wytwarzany przez nasze ciało nonanal (aldehyd pelargonowy- występujący również w wielu olejkach eterycznych stosowanych do wytwarzania perfum), który według badań silnie wabi komary pospolite.

Sposoby na komary

Obawa przed ukąszeniem wynika zarówno ze względu na mało estetyczne, swędzące ślady po ukąszeniu ale również z obawy przed chorobami jakie przenoszą kleszcze, komary, meszki itp. Choć w Polsce nie występują komary przenoszące choroby zakaźne (należy się ich wystrzegać podczas zagranicznych wakacji w tropikach) to niestety ugryzienie kleszcza może mieć dużo poważniejsze konsekwencje, gdyż kleszcze przenoszą różnego rodzaju patogeny zazwyczaj z innych zwierząt na człowieka. Choroby przenoszone przez kleszcze to m.in. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (przeciwko KZM można się zaszczepić), babeszjoza, anaplazmoza, gorączka Q, tularemia, tibola, neoerlichioza. W ostatnich latach populacja kleszczy w Polsce znacznie się powiększyła. Są one spotykane nie tylko w skupiskach leśnych ale też w miastach, gdzie roznoszą je chociażby gołębie.

Aby niepotrzebnie się nie narażać i nie dać się zaskoczyć podpowiadamy jak przygotować się na ataki owadów:

Po pierwsze ochrona mechaniczna tzn. zabezpieczenie okien, drzwi, łóżek, wózków dziecięcych moskitierami, które stanowią barierę nie do pokonania. Jest to dobre rozwiązanie przy zamkniętych pomieszczeniach ale na otwartych przestrzeniach nie ma dużego zastosowania. Jednak warto podczas wycieczek do parku czy lasu zakryć ciało i założyć długie spodnie oraz bluzę aby ograniczyć dostęp do skóry.

Po drugie ochrona chemiczna tzn. repelenty. Co to są repelenty? To substancje chemiczne odstraszające owady. Spryskanie skóry, bądź ubrania odpowiednim środkiem sprawia, że przestajemy być atrakcyjnym celem ataków. Najskuteczniejsze preparaty odstraszające owady, w tym komary, to te zawierające w składzie DEET (trzeba uważać podczas aplikacji bo wchodzi w reakcję z tworzywami sztucznymi). Jednak nie należy ich nadużywać, gdyż istnieją podejrzenia, że mogą wpływać na ośrodkowy układ nerwowy człowieka.

Na odstraszenie komarów

Łatwo dostępne w aptece bez recepty preparaty odstraszające owady to m.in.:

 • BROS MAX Spray na komary i kleszcze dla dzieci powyżej 12 lat i dla osób dorosłych – 30% DEET
 • BROS Spray ochronny na komary i kleszcze dla dzieci powyżej 2 lat i dla osób dorosłych – 15% DEET
 • MUGGA Spray odstradzający na komary i kleszcze dla dorosłych – 50% DEET
 • MUGGA Atomizer na komary i kleszcze dla dzieci powyżej 2 lat i dla osób dorosłych – 9,5% DEET
 • MUGGA Roll-On na komary i kleszcze dla dorosłych – 50% DEET
 • MUGGA Roll-On na komary i kleszcze dla dzieci powyżej 12 r.ż. i dorosłych – 20,5% DEET
 • Mosquiterum PLASTRY na komary i owady dla dzieci od 1 r.ż. z olejkami naturalnymi: citronella, tuberoza, eukaliptus.

Komary odpycha również zapach niektórych olejków eterycznych. Nie lubią one lawendy, eukaliptusa, mięty, goździków, wanilii, anyżu i cedru. Jeżeli wybierzemy te olejki do aromaterapii naszych mieszkań i domów to poza przyjemnym zapachem pomieszczeń jednocześnie odstraszymy nieproszonych gości.

Komary możemy również zniechęcić zmieniając zapach naszej skóry. Pytanie jak? Można tego dokonać zażywając witaminę B1, która nadaje skórze nietolerowany przez owady zapach. Z domowych sposobów na komary można tu dodać jedzenie czosnku i cebuli oraz smarowanie się octem ale może to odstraszać nie tylko owady.

Do nowości na rynku wśród środków odstraszających kleszcze i komary można wymienić specjalne bransoletki na kleszcze i komary, które chronią przed atakami owadów. Należy jednak przestrzegać okresu ich przydatności gdyż nie są bardzo trwałe.

Jak łagodzić ukąszenia owadów?

A co gdy komar, meszka lub kleszcz już zdążył się na nas pożywić? W aptece znajdą Państwo wiele preparatów łagodzących objawy ukąszenia owadów. Często są one skuteczne też na ukąszenia pająków i użądlenia pszczół więc warto mieć je w apteczce. Działanie popularnych żeli na zmiany po ukąszeniach zmniejszają odczyn zapalny, łagodzą podrażnienie i przyspieszają gojenie się śladów. Przykładowe preparaty apteczne na ukąszenia to:

 • FARMONA BANG BANG Mosquito Killer Żel łagodzący skutki ukąszeń dla dzieci i dorosłych
 • Mosquiterum krem kojący i nawilżający, do skóry przed i po ukąszeniach owadów, który dodatkowo posiada zapach odstraszający komary; dla dzieci od 1 r.ż. i dorosłych
 • Mosquiterum spray łagodzący podrażnienia skóry przed i po ukąszeniach owadów o zapachu, który odstrasza komary; dla dzieci od 1 r.ż. i dorosłych
 • ENTIL Ukąszenia Plasterki na ślady po ukąszeniach komarów i innych owadów
 • ALLERTEC Ukąszenia Aerozol to lek bez recepty na alergiczne odczyny zapalne po ukłuciu owadów
 • Dapis Żel łagodzący ukąszenia dla dzieci od 1 roku życia i dorosłych
 • KAMAGEL (lek OTC) żel kojący z rumiankiem do stosowania na podrażnienia skóry po ukąszeniach

W powyższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

 • co stosować na ugryzienia komarów?
 • jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem komara
 • jak łagodzić ból i swędzenie po ugryzieniu komara
 • co zrobić by chronić się przed komarami
 • sposoby na ugryzienia komarów

Jeżeli poszukujesz preparatów wymienionych powyżej to zapoznaj się z tymi stronami: ochrona przeciw komarom i owadom lub preparaty do stosowania po ukąszeniu owada.

Jedna uwaga do wpisu “Jak chronić się przed owadami? Preparaty odstraszające komary i kleszcze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.