Sposób na pasożyty jelitowe. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie owsikiem?

Choć jest to wstydliwy i rzadko poruszany temat to warto zdawać sobie sprawę z tego, że pasożyty układu pokarmowego nie są rzadkością. Mitem jest, że owsiki atakują tylko dzieci, gdyż bardzo szybko przenoszą się również na osoby dorosłe ale rzeczywiście uważa się, że najszybciej roznoszą się w dużych skupiskach dzieci, czyli w przedszkolach i szkołach.

Kolonizacja układu pokarmowego człowieka przez owsika ludzkiego to enterobioza (owsica). Na szczęście istnieją metody profilaktyki i leczenia owsicy, które łatwo można wprowadzić do życia codziennego.

Wracając do początku: co to są owsiki (Enterobius vermicularis)? są to najczęściej rozpoznawane pasożyty jelitowe u człowieka. Zaliczane są do nicieni i osiągają od 2 do 13 mm długości. Owsiki bytują w układzie pokarmowym człowieka, a dokładniej w jelicie grubym w obrębie, którego pasożyty przemieszczają się, a samice migrują w stronę odbytu gdzie składają jaja w liczbie nawet 12000 sztuk.
Jakie są objawy owsicy? Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo jednak do często zgłaszanych i odczuwanych objawów zalicza się: świąd w okolicy odbytu, który nasila się wieczorem i w nocy, problemy z zasypianiem, niespokojny sen, zaczerwienienie okolic odbytu, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, mdłości lub bóle brzucha. Niejednokrotnie symptomy te są mylnie wiązanie z innymi schorzeniami dlatego bardzo ważna jest konsultacja lekarska, która pomoże prawidłowo rozpoznać zakażenie pasożytami. W razie wątpliwości lekarz może zalecić badanie kału lub bardziej popularny wymaz z odbytu wykonywany za pomocą specjalnego plastra, który oddaje się do analizy laboratoryjnej.
Co zrobić gdy rozpoznamy u siebie lub członka rodziny pasożyty jelitowe? Z racji łatwego przenoszenia owsików (można zarazić się podaniem ręki, korzystaniem z tej samej toalety, używaniem tych samych zabawek i przedmiotów itp.) leczeniem należy objąć wszystkich domowników. Na usuwanie owsików u dzieci i dorosłych skuteczne jest leczenie farmakologiczne, które wspomagają domowe sposoby na owsiki (przekazywane z pokolenia na pokolenie przez nasze babcie), które opisujemy poniżej.

Leczenie owsicy

Najpopularniejszy lek na owsiki dla dzieci i dorosłych dostępny w aptece bez recepty to Pyrantelum Medana. Do marca 2017 r. preparat można było wykupić jedynie z przepisu lekarza. Aktualnie dostępność do leku jest bardziej powszechna. Jak działa Pyrantelum? Substancja aktywna pyrantel paraliżuje mięśnie robaków obłych (w tym owsików) dzięki czemu pasożyty wraz z ruchami jelit są usuwane w organizmu. Ze względu na to, że pyrantelum działa tylko na osobniki dorosłe zaleca się zażycie drugiej dawki zawiesiny z zachowaniem odstępu dwóch tygodni. Zmniejsza to prawdopodobieństwo nawrotu choroby.

Nieocenione są również działania wspomagające leczenie zakażenia owsikami. Warto wymienić tu odpowiednią dietę bogatą w kiszoną kapustę, sok z buraków oraz produkty o wysokiej zawartości błonnika (zboża, świeże warzywa). Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej higieny: poczynając od mycia rąk po każdym skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem przez codzienną zmianę bielizny, ręczników i pościeli, po dokładne sprzątanie mieszkania. Takie nawyki zagwarantują regularne usuwanie jaj i dorosłych form owsików, które opuściły organizm nosiciela a także będą obniżać ryzyko zachorowania na owsicę w przyszłości.

Dla ciekawskich: nazwa owsik pochodzi od obłego kształtu ciała samicy owsika ludzkiego, który przypomina ziarnko owsa.

2 uwagi do wpisu “Sposób na pasożyty jelitowe. Jak rozpoznać i leczyć zakażenie owsikiem?

  1. dopiero co zakończyliśmy miesięcnzą kurację lekiem pyrantelum medana, mogę polecić ten lek, bez recepty i smak dobry 😉 także dzieci od 2 roku życia mogą zażywać

  2. My również mamy ten lek na owsiki. Kuracja rozpoczęta, dziecko czuje się dobrze, jest spokojniejsze w nocy i mniej nerwowe. Myślę, że lek szybko zadziałał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.