Choć jest to wstydliwy i rzadko poruszany temat to warto zdawać sobie sprawę z tego, że pasożyty układu pokarmowego nie są rzadkością. Mitem jest, że owsiki atakują tylko dzieci, gdyż bardzo szybko przenoszą się również na osoby dorosłe ale rzeczywiście uważa się, że najszybciej roznoszą się w dużych skupiskach dzieci, czyli w przedszkolach i szkołach.
Kolonizacja układu pokarmowego człowieka przez owsika ludzkiego to enterobioza (owsica). Na szczęście istnieją metody profilaktyki i leczenia owsicy, które łatwo można wprowadzić do życia codziennego.
Jakie są objawy owsicy? Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo jednak do często zgłaszanych i odczuwanych objawów zalicza się: świąd w okolicy odbytu, który nasila się wieczorem i w nocy, problemy z zasypianiem, niespokojny sen, zaczerwienienie okolic odbytu, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, mdłości lub bóle brzucha. Niejednokrotnie symptomy te są mylnie wiązanie z innymi schorzeniami dlatego bardzo ważna jest konsultacja lekarska, która pomoże prawidłowo rozpoznać zakażenie pasożytami. W razie wątpliwości lekarz może zalecić badanie kału lub bardziej popularny wymaz z odbytu wykonywany za pomocą specjalnego plastra, który oddaje się do analizy laboratoryjnej.
Leczenie owsicy
Nieocenione są również działania wspomagające leczenie zakażenia owsikami. Warto wymienić tu odpowiednią dietę bogatą w kiszoną kapustę, sok z buraków oraz produkty o wysokiej zawartości błonnika (zboża, świeże warzywa). Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej higieny: poczynając od mycia rąk po każdym skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem przez codzienną zmianę bielizny, ręczników i pościeli, po dokładne sprzątanie mieszkania. Takie nawyki zagwarantują regularne usuwanie jaj i dorosłych form owsików, które opuściły organizm nosiciela a także będą obniżać ryzyko zachorowania na owsicę w przyszłości.
Dla ciekawskich: nazwa owsik pochodzi od obłego kształtu ciała samicy owsika ludzkiego, który przypomina ziarnko owsa.
dopiero co zakończyliśmy miesięcnzą kurację lekiem pyrantelum medana, mogę polecić ten lek, bez recepty i smak dobry 😉 także dzieci od 2 roku życia mogą zażywać
My również mamy ten lek na owsiki. Kuracja rozpoczęta, dziecko czuje się dobrze, jest spokojniejsze w nocy i mniej nerwowe. Myślę, że lek szybko zadziałał.