Skuteczne sposoby na kaszel

Skuteczne sposoby na kaszel – syropy i tabletki

Warto wiedzieć jak leczyć kaszel, gdyż szybka reakcja po pierwsze złagodzi objawy choroby, a po drugie skróci okres jej trwania. Leczenie kaszlu domowymi sposobami i lekami bez recepty powinno dać efekty w ciągu tygodnia. Jeżeli jednak tak się nie stanie albo objawy nasilą się to koniecznie należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Co to jest kaszel?
Jest to reakcja organizmu na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W pierwszych dniach infekcji wirusowej lub bakteryjnej najczęściej jest to kaszel suchy wynikający ze stanu zapalnego. Zazwyczaj jest bardzo intensywny przez co zaburza sen i męczy w ciągu dnia. Drugi typ to kaszel mokry, zwany również kaszlem produktywnym, który charakteryzuje odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Uciążliwy kaszel suchy i mokry może powodować bóle klatki piersiowej, problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach wymioty. Kaszel najczęściej jest objawem takich chorób jak zapalenie krtani, oskrzeli, alergii oddechowej albo obecności ciała obcego w drogach oddechowych.

Jak sobie radzić z kaszlem?
Po pierwsze można złagodzić kaszel mało inwazyjnymi sposobami takimi jak: zadbanie o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Suche i ciepłe powietrze może nasilać kaszel dlatego radzimy przykręcić kaloryfer i zwiększyć wilgotność powietrza. Można zainwestować w nawilżacz powietrza, np: Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza DIAGNOSTIC lub BEURER Nawilżacz powietrza LB 44 albo wykorzystać trik naszych babć, czyli rozłożyć mokry ręcznik na kaloryferze.

Kaszel nasila też dym i zanieczyszczenie powietrza. Tu warto unikać dymu papierosowego i miejskiego smogu co pomoże wystrzec się napadowego kaszlu.

Lekarze zalecają też picie dużej ilości płynów, najlepiej letnich i niezbyt kwaśnych, bo takie nie podrażniają gardła. Sprawdzą się tu przegotowana woda z miodem lub woda wzbogacona o sok malinowy. Tradycyjnie na kaszel stosowany jest miód lipowy, który wspomaga leczenie przeziębienia i grypy, działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, uspokajająco i nasennie, a nie ma nic lepszego na infekcje jak spokojny, regenerujący sen.

Kolejny sposób to inhalacje na kaszel. Aby wykonać inhalacje ziołowe należy przygotować miskę z gorącą wodą oraz olejek eukaliptusowy. Natomiast inhalacje z soli fizjologicznej wykonuje się dodając na każdy litr wody 9 g soli. Inhalacja powinna trwać około 7-10 minut. Świetnie oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwbakteryjnie i odkażająco. Do inhalacji można też wykorzystać domowy sprzęt medyczny, a dokładniej inhalatory takie jak: Inhalator DIAGNOSTIC Econstellation Plus lub Inhalator tłokowy MICROLIFE NEB 100B.

Leki na kaszel suchy
Jak rozpoznać kaszel suchy?

Jest to kaszel nieproduktywny a więc kasłaniu nie towarzyszy odrywanie się wydzieliny. Co znajdziemy w aptece na kaszel suchy? zaleca się tu leki hamujące odruch kaszlu. Wyróżniamy leki przeciwkaszlowe bez recepty działające ośrodkowo, czyli preparaty z kodeiną i dekstrometorfanem hamujące ośrodek kaszlu w ośrodkowym układzie nerwowym. Z racji, że substancje te to pochodne opioidów, leki te należy brać tylko jeżeli jest to konieczne bo po pierwsze mają szereg efektów ubocznych a po drugie mogą uzależniać. Przykładowe leki na kaszel suchy z kodeiną i dekstrometorfanem:

 • Dexapico
 • Tussidrill
 • Thiocodin
 • Solpadeine

Można tez zastosować nieopioidowe leki przeciwkaszlowe zawierające jako substancję czynną butamirat. Również jest to lek o działaniu ośrodkowym więc podobnie jak w przypadku ww. preparatów zaleca się ostrożność i stosowanie zgodnie z ulotką. Przykłady to:

 • Theraflu
 • Toselix Forte
 • SUPREMIN
 • SINECOD
 • Theraflu Kaszel

Działanie łagodzące kaszel ma też fenspirydu chlorowodorek. Stosowany jest przy stanach zapalnych oskrzeli i płuc, gdyż działa rozkurczająco i przeciwzapalnie. Fenspiryd znajdziemy m.in. w syropach:

 • Pulneo
 • Fenspogal

Od pewnego czasu w aptekach dostępna jest też lewodropropizyna bez recepty, która obwodowo hamuje kaszel i jest uważana za bezpieczniejszą w stosowaniu. Aktualnie można kupić w tej kategorii jeden lek i jest to syrop Levopront.

Alternatywą dla syntetycznych leków są leki roślinne i preparaty wspomagające na kaszel suchy. Zastosowanie mają tu m.in. wyciąg z babki lancetowatej i prawoślaz, które łagodzą podrażnienia gardła i jamy ustnej, przez co przynoszą ulgę nawet przy dokuczliwym kaszlu. W aptece można zdecydować się na preparaty roślinne na kaszel o statusie leku OTC, których działanie poparto badaniami i latami stosowania. Przykłady to:

 • PlantagoPharm
 • Syrop Prawoślazowy HASCO
 • Pastylki Tymianek i Podbiał

Leki na kaszel mokry
Leczenie kaszlu produktywnego głównie polega na rozluźnieniu zalegającej wydzieliny i działaniu rozkurczającym. Ułatwia to odkrztuszanie i usuwanie flegmy z układu oddechowego. Bromoheksyny chlorowodorek, acetylocysteina, gwajafenezyn, chlorowodorek ambroksolu to najczęściej spotykane substancje czynne stosowane w lekach wykrztuśnych. Najczęściej mają postać syropu ale występują też w formie tabletki. Polecane w aptekach leki ułatwiające odkrztuszanie to np:

 • FLEGAMINA
 • AMBROSOL
 • MUCOSOLVAN
 • GUAJAZYL syrop
 • ACC OPTIMA

Jeżeli chodzi o naturalne leki na kaszel mokry również jest duży wybór. Działanie wykrztuśne wykazują: wyciąg z liści bluszczu, wyciąg z korzenia lukrecji, wyciąg z ziela tymianku. Są to preparaty tradycyjnie wykorzystywane w łagodzeniu objawów zapalenia górnych dróg oddechowych, a ich skuteczność potwierdzają badania. Przykładowe leki roślinne na infekcje górnych dróg oddechowy to:

 • Prospan
 • PiniHelix
 • Syrop Tymiankowy

Oczywiście nie są to wszystkie sposoby na kaszel, a na pewno nie wszystkie preparaty, których w aptekach jest bardzo dużo. Jednak dobór odpowiedniego, czyli dopasowanego do rodzaju kaszlu jest bardzo istotny, gdyż np. zastosowanie syropu hamującego odruch kaszlu przy gęstej wydzielinie tylko nasili problem. Warto zatem czytać informacje jakie zawiera ulotka wybranego leku i obserwować objawy choroby, czy np. kaszel suchy nie przerodził się w wilgotny.

Jedna uwaga do wpisu “Skuteczne sposoby na kaszel – syropy i tabletki

 1. Jako lekarz pracujący w panorama-morska.pl polecam także domowy syrop z z miodu, cytryny i imbiru – to świetny domowy sposób na kaszel suchy i mokry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.