Jak radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Jak radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Nie ma skutku bez przyczyny …

Najwcześniej zauważalny podczas szczotkowania zębów, z czasem pojawiający się w trakcie gryzienia twardszych pokarmów, a nawet obserwowany kiedy zabarwia ślinę, objaw krwawienia dziąseł to sygnał, którego nie wolno zbagatelizować.

Jest on konsekwencją toczącego się stanu zapalnego, którego przyczyną są zaniedbania higieniczne: niewłaściwe lub niestaranne szczotkowanie zębów, nie używanie dodatkowych przyborów higienicznych (nici dentystycznych, szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych), ale także brak regularnego (najlepiej dwa razy w roku), profesjonalnego usuwania złogów nazębnych w gabinecie stomatologicznym.

Zbagatelizowanie takiego stanu zapalnego dziąseł skutkować może bardzo poważnymi konsekwencjami. Uszkodzeniu mogą ulec głębiej leżące struktury (przyzębie), które podpierają zęby. Prowadzić to może z czasem do ruchomości zębów i w końcu ich utraty. Dlatego każdorazowo objaw krwawienia dziąsłeł, powinien być odebrany jak ostrzegawcza, pomarańczowa, mrugająca lampka : ,,Uwaga, istnieje zagrożenie parodontozą!’’

U niektórych osób pojawienie się zapalenia dziąseł (tym samym ich krwawienia), powiązane jest dodatkowo, prócz zaniedbań higienicznych, także ze stanem ogólnym zdrowia (np. cukrzycą, niektórymi chorobami krwi).  Wpływ na pogorszenie stanu dziąseł mają również zażywane ze wskazań ogólnych leki: przeciw nadciśnieniu, padaczce, w związku z przeszczepem narządu, związane z leczeniem onkologicznym (chemioterapią) lub też naświetlaniem promieniami rtg (głównie okolicy głowy i szyji).

Jaka więc rada ?

Przede wszystkim poprawa higieny jamy ustnej! Najlepiej spotkać się ze stomatologiem, aby indywidualnie dobrał właściwe przybory i środki do higieny, ale w pierwszej kolejności profesjonalanie oczyścił zęby z kamienia oraz płytki nazębnej. Usunięcie przyczyny, czyli złogów nazębnych powinno rozpocząć leczenie każdego stanu zapalnego dziąseł. Równocześnie należy go uzupełnić miejscowo działającymi środkami przeciwzapalnymi. Pasta do zębów (Elgydium Antybakteryjna), płyn do płukania jamy ustnej (EludrilCLASSIC) i żel (Elugel) powinny zawierać chlorheksydynę. To  najskuteczniejsza terapia uderzeniowa! Wspomagać może ją obecność innych związków chemicznych (np. węglanu wapnia) w produktach  do higieny (np. pasta do zębów Elgydium Antybakteryjna), które pomagają w gojeniu tkanki dziąsła.

Po dwóch tygodniach stan zapalny dziąseł powinien pozostać wspomnieniem.

Na zakończenie …

Kontynuacja starannego i systematycznego szczotkowania zębów, używanie właściwej szczoteczki, oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, stosowna pasta do zębów i płyn do płukania oraz regularne usuwanie złogów nazębnych w gabinecie stomatologicznym pozwoli cieszyć się zdrowymi dziąsłami, które są gwarancją silnego umocowania zębów i zdrowego przyzębia.

dr n.med. Agnieszka A. Pawlik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.