Jak skutecznie zwalczyć wszy?

Jak skutecznie zwalczyć wszy? - Poradnik Olmed

Problem wszy u ludzi

Wesz ludzka i gnida

Co to są wszy? Wszy ludzkie to pasożytnicze, krwiopijne owady, które występując na głowie lub w odzieży. Powodują chorobę o nazwie wszawica (pediculosis). Wszy mają ciało owalne, wydłużone, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Larwy wszy mają od 2 do 3 mm, a owady dorosłe ok. 4 mm długości.

Cykl rozwojowy wszy:
Samica wszy ludzkiej żyje ok. 40 dni, składa w tym czasie ok. 330 jaj, zwanych też gnidami. Gnidy są przytwierdzane przez wszy do włosów przy pomocy cementowego spoiwa.

Cykl rozwojowy wszy

Występowanie wszy u dziecka:
Dzieci zarażają się od siebie poprzez kontakt bezpośredni głowy z głową ( np. podczas wspólnej zabawy) lub poprzez korzystanie ze wspólnych grzebieni szczotek do włosów, ręczników, nakryć głowy czy gumek do włosów.

Wszy u dziecka

Jak rozpoznać wszy?
Ukłucia wszy powodują świąd skóry i rozwój uczulenia na ślinę oraz kał owadów. Czasami świąd skóry głowy zaczyna się kilka tygodni po zaatakowaniu przez wszy dlatego– nie zawsze podczas zarażenia wszawicą swędzi głowa. Rodzice powinni zatem regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu, sprawdzać włosy swoim dzieciom.

Jak rozpoznać wszy?

Jak wyglądają wszy?
Wesz nie posiada skrzydeł, a jej aparat gębowy jest typu ssąco-kłującego. Jej aparat oddechowy stanowią tzw. przetchlinki znajdujące się na tułowiu i odwłoku. Posiada trzy pary odnóży zakończonych pazurkami.

Czy wszy skaczą?
Wszy nie potrafią skakać ani latać, nie są przenoszone przez zwierzęta domowe. Rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni, np. przy zetknięciu włosów dwóch osób.

Jak pozbyć się wszy?

Domowe sposoby na wszy (np. ocet na wszy ) nie wystarczą by ostatecznie pozbyć się wszy.

Jaki preparat na wszy?

Pierwszym istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego preparatu. Kupując środek na wszy zwróć uwagę na jego skuteczność oraz sposób działania. W aptekach są dostępne środki skutecznie eliminujące wszy po jednym zastosowaniu. Jak np. PIPI® NITOLIC®

Jak pozbyć się wszy?

Preparat nie zawiera środków owadobójczych, dzięki czemu jest bezpieczny w stosowaniu. Jego działanie jest oparte na unieruchomieniu pasożytów oraz blokadzie ich aparatu oddechowego, które powoduje ich uduszenie i odwodnienie. Proces ten dotyczy zarówno wszy jak i jaj.

Instrukcja usuwania wszy

Jak prawidłowo usunąć wszy?


Jeśli włosy są długie i gęste, należy podzielić je na sekcje: od czoła do karku oraz od ucha do ucha.


Nałożyć Pipi® NOITOLIC® na suche włosy, zaczynając od nasady, a następnie rozprowadzić na całej ich długości ze szczególnym uwzględnieniem obszaru przy samej skórze za uszami i z tyłu głowy.


Rozprowadzić wyrób na całej powierzchni głowy, tak aby równomiernie pokrył skórę głowy i włosy wraz z obecnymi pasożytami.


Nałożyć na głowę dołączony do zestawu czepek ochronny NITOLIC® i pozostawić na 1 godzinę. UWAGA! Należy ściśle przestrzegać czasu ekspozycji.


Zdjąć czepek, włosy dokładnie spłukać wodą i umyć szamponem.


W celu usunięcia martwych wszy i gnid dokładnie wyczesać włosy grzebieniem NITOLIC®

Jak wyglądają gnidy?
Gnidy to małe kuleczki koloru biało-perłowego o długości ok. 0,8 cm. Bezpośrednio po złożeniu są przyklejane przez samicę o nasady włosów.

Jak usunąć gnidy?
Martwe gnidy, które są przyczepione do włosów cementowym spoiwem, wyczesać przy pomocy gęstego grzebienia.

Zadanie to ułatwi użycie specjalnej emulsji do usuwania gnid, która jest dołączona do zestawu np. Pipi® NITOLIC®. Dostępna jest również w sprzedaży w zestawie z grzebieniem na wszy.

Jak pozbyć się wszy z mieszkania?

Mieszkanie należy dokładnie posprzątać, podłogi poodkurzać, a zawartość worka wyrzucić.

Pani odkurza pokój

Wszystkie tkaniny, (w szczególności ręczniki, pościel, czapki, odzież) z którymi mogła mieć kontakt osoba zarażona wyprać w bardzo wysokiej temperaturze lub z dodatkiem specjalistycznego preparatu NITOLIC Wash.

Saszetka Nitolic Wash

Profilaktyka wszy
W celu zabezpieczenia przed ponownym zarażeniem zabezpieczyć włosy dziecka przed wyjściem z domu preparatem ochronnym, np. Pipi® NITOLIC® Prevent Plus.

8 uwag do wpisu “Jak skutecznie zwalczyć wszy?

  1. Właśnie takiego artykułu szukałem. Mam problem w domu i chciałbym jak najszybciej i możliwie najbardziej kompleksowo się go pozbyć. Dziękuję!

  2. Polecam! Ten środek faktycznie działa po jednym użyciu. Plus dla producenta za dodanie do zestawu emulsji do usuwania gnid i dodatku do prania. Wszystko bardzo się przydało!

  3. Nitolic faktycznie działa po jednym użyciu. Plus dla producenta za dodanie do zestawu emulsji do usuwania gnid i dodatku do prania. Wszystko bardzo się przydało!

  4. Polecam! Faktycznie działa po jednym użyciu. Plus dla producenta za dodanie do zestawu emulsji do usuwania gnid i dodatku do prania. Wszystko bardzo się przydało!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.