Jak prawidłowo mierzyć Ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to jeden z podstawowych parametrów diagnostycznych i według definicji jest to siła z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Ciśnienie tętnicze poniżej normy lub, co się częściej zdarza, powyżej normy stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia, szczególnie gdy problem utrzymuje się długotrwale. Kontrola ciśnienia u osób z grupy ryzyka powinna być prowadzona systematycznie w domu, a nie tylko podczas okazjonalnych wizyt u lekarza lub w aptece udostępniającej aparat do mierzenia ciśnienia krwi.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Aby stwierdzić problemy z ciśnieniem trzeba przedstawić wyniki z dłuższego okresu czasu, może być to tydzień lub nawet miesiąc. Nie mniej jednak aby prawidłowo przeanalizować zebrane dane pomiar ciśnienia tętniczego musi być wykonany poprawnie i w powtarzalny sposób. Przestrzegając kilku ważnych zasad prawidłowego używania ciśnieniomierzy można w łatwy sposób samemu nauczyć się kontroli ciśnienia krwi w domu. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, dlatego bez różnicy jest to czy używany jest ciśnieniomierz zegarowy, nadgarstkowy czy naramienny czynności przed badaniem powinny przebiegać porównywalnie. Jak przygotować się do mierzenia ciśnienia tętniczego?
Zakładając, że wykonujemy badanie w domu za pomocą ciśnieniomierza automatycznego po pierwsze powinniśmy ze skupieniem przeczytać informacje jakie zawiera instrukcja obsługi ciśnieniomierza, aby wykluczyć błędy będące rezultatem niewłaściwego używania sprzętu medycznego. Oczywiście o ile sposób działania większości ciśnieniomierzy jest analogiczny to sposób obsługi może się różnić więc zawsze używając nowego aparatu należy przeczytać instrukcję. Ponadto zanim wykonamy pomiar należy sprawdzić czy ciśnieniomierz działa, czy ma naładowane baterie i czy rozmiar mankietu jest dopasowany do obwodu kończyny.

Jeżeli sprzęt już mamy przygotowany czas na skupienie się na osobie badanej. Po pierwsze pomiaru ciśnienia krwi nie robimy bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Trzeba odczekać tak długo aż tętno się unormuje a oddech uspokoi. Najlepiej wygodnie usiąść, oprzeć plecy i odpocząć. Kolejna kwestia to spożywanie pokarmów. Jak się okazuje badanie ciśnienia po jedzeniu może dać fałszywy wynik, dlatego po obfitym posiłku należy odczekać minimum godzinę. Odstęp czasowy dotyczy też picia kawy, alkoholu i palenia papierosów. Zaleca się odstawienie tych używek na co najmniej 30 minut przed użyciem ciśnieniomierza. Inna ważna zasada to umożliwienie swobodnego dopływu krwi do kończyny i chodzi tu o podwinięcie rękawa w sposób nieograniczający przepływu krwi oraz zdjęcie biżuterii lub zegarka, które mogłyby przeszkadzać w wykonaniu badania.

Dla pacjentów prowadzących dzienniczek pomiaru ciśnienia, czy to na własny użytek czy na polecenie lekarza, ważne jest przygotowanie tego dzienniczka aby na bieżąco zapisywać wyniki badania oraz czynniki wpływające na wahania ciśnienia, w tym niecodzienne wydarzenia takie jak wzmożona aktywność fizyczna, stres, gorączka i leki. Pozwoli to prawidłowo zinterpretować zebrane dane.

Na którą rękę zakłada się ciśnieniomierz?

Choć najczęściej pomiar ciśnienia wykonuje się na lewej ręce to przy pierwszych kilku badaniach warto mierzyć ciśnienie tętnicze na obu kończynach, aby sprawdzić, na której ręce wyniki są wyższe i na tej wybranej kontynuować regularny pomiar ciśnienia krwi. Świadczy to o tym, że w jednej ręce jest silniejszy przepływ krwi więc wynik jest bardziej miarodajny.

W jakiej pozycji mierzyć ciśnienie?

Ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej stabilnie opierając wyprostowane plecy. Ważne jest ułożenie ręki. Powinna być zgięta w łokciu i podparta tak, aby mankiet ciśnieniomierza znajdował się na wysokości serca. Ręka nie może być trzymana w powietrzu, gdyż powoduje to napięcie mięśni co może rzutować na wynik pomiaru. Oczywiście jeżeli używany jest ciśnieniomierz naramienny rękaw wysoko podwijamy lub zdejmujemy górną część garderoby, a jeśli ciśnieniomierz nadgarstkowy to podwijamy rękaw na odpowiednią wysokość.

Jak założyć ciśnieniomierz elektroniczny?

Do domowej kontroli ciśnienia zazwyczaj wybieramy automatyczny aparat naramienny lub nadgarstkowy. Często jako lepszy określa się ten pierwszy ale zdania są podzielone. Bez względu na to jaki ciśnieniomierz posiadamy zawsze mankiet zakłada się powyżej zgięcia ręki dokładnie dociskając rzepy. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego zakładamy 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia natomiast mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego 1 – 2 cm nad zgięcie nadgarstka skierowanego wewnętrzną stroną dłoni do góry.

Tak przygotowani możemy przystąpić do pomiaru. Podczas wykonywania badania ciśnienia oddychamy spokojnie, nie mówimy, nie wykonujemy gwałtownych ruchów, nie pijemy i nie jemy. Po odczytaniu wyniku zapisujemy ciśnienie skurczowe, rozkurczowe, puls, datę i godzinę. Wykonując pomiar ciśnienia rano robimy go przed śniadaniem a wieczorem przed zażyciem leków. Zawsze staramy się badać ciśnienie o tej samej porze i godzinie co pozwoli prawidłowo zinterpretować wyniki z dłuższego okresu czasu. Z racji, że nie każdy prowadzi regularny tryb życia, zapisujemy też okoliczności odbiegające od normy, co może pomóc ocenić co powoduje skoki ciśnienia. Ostatnia ważna informacja dotyczy mierzenia ciśnienia raz po razie. Koniecznie trzeba zachować odstęp czasowy między pomiarami, taki jaki rekomenduje producent ciśnieniomierzy.

Jak ocenić wynik pomiaru ciśnienia krwi?

American Heart Associacion ogłosiła nowe wytyczne według których:

 • 120/80 mm Hg – normalne ciśnienie
 • skurczowe w zakresie 120-129 i rozkurczowe poniżej 80 – podniesione ciśnienie wymagające korygowania zmianą trybu życia i lekami
 • skurczowe między 130-139 lub rozkurczowe między 80-89 – nadciśnienie Etap 1
 • skurczowe co najmniej 140 lub rozkurczowe co najmniej 90 – nadciśnienie Etap 2
 • skurczowe powyżej 180 i / lub rozkurczowe powyżej 120 – kryzys nadciśnieniowy, który wymaga szybkich zmian w leczeniu lub hospitalizacji, jeśli występują oznaki uszkodzenia serca.

Drogą wyjaśnienia: ciśnienie skurczowe osiąga wyższe wartości i mierzone jest w momencie gdy mięsień sercowy się kurczy i wypycha krew do naczyń, natomiast niższe ciśnienie rozkurczowe mierzone jest, gdy serce rozkurcza się a krew do niego napływa. Różnica między ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powinna wynosić od 30 do 50 mmHg. Trzecia wartość wskazywana przez ciśnieniomierz to puls, którego prawidłowa wysokość to 60-70 uderzeń na minutę.

Dlaczego ważne jest kontrolowanie wartości ciśnienia krwi?

Nadciśnienie to najczęściej diagnozowana choroba układu krążenia. Objawy nadciśnienia to kołatanie serca, krwotoki z nosa, mroczki, szumy uszne, nadpotliwość i ból głowy. Nieleczone wysokie ciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru oraz obniża wydolność organizmu. Podwyższony puls również jest groźny i jest czynnikiem ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, w tym zawał serca.

Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienie dotyka już coraz młodszych ludzi, którzy po stwierdzeniu choroby muszą poddawać się regularnej kontroli lekarskiej. Jest to choroba cywilizacyjna wynikająca z niezdrowego trybu życia, złej diety i stresu. Zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie soli kuchennej, aktywność fizyczna i utrata wagi mogą znacznie pomóc w obniżeniu ciśnienia. Na łagodne stany podwyższonego ciśnienia pomocne mogą być również leki na nadciśnienie bez recepty, np: INTRACTUM VISCI Płyn (wyciąg z jemioły) oraz suplementy diety wspierające układ krążenia, np: SOLGAR L-Arginina 500 mg, Katelin MAG B6 lub SOLGAR Modulatory Homocysteiny. Nie mniej jednak wiele osób skazanych jest na dożywotnie przyjmowanie leków na nadciśnienie na receptę, częste wizyty w gabinecie lekarskim i codzienne kontrolowanie ciśnienia krwi w domu.

Jak wybrać ciśnieniomierz do domowej kontroli ciśnienia krwi?

Aktualnie posiadanie ciśnieniomierza nie jest niczym niezwykłym. Aparaty do mierzenia ciśnienia są łatwo dostępne, proste w obsłudze i można je tanio kupić w aptece internetowej. Jaki ciśnieniomierz wybrać? Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Ważne parametry na jakie trzeba zwrócić uwagę to sposób ładowania (baterie lub podłączenie do sieci) oraz szerokość rękawa dopasowana do obwodu kończyny. Rodzaje ciśnieniomierzy:

 • Ciśnieniomierz mechaniczny, czyli klasyczny pompowany ciśnieniomierz ze stetoskopem i manometrem, np: Ciśnieniomierz Microlife BP AG1-20
 • Ciśnieniomierze automatyczne obsługiwane za pomocą kilku guzików. Można je podzielić na:
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe, np: VEROVAL Ciśnieniomierz nadgarstkowy, OMRON RS8 Ciśnieniomierz nadgarstkowy, Ciśnieniomierz nadgarstkowy CITIZEN CH-617
  • ciśnieniomierze naramienne, np: VEROVAL Ciśnieniomierz naramienny, Ciśnieniomierz automatyczny ROSSMAX X1, Ciśnieniomierz naramienny CITIZEN CHU305.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.